|
Magyar kórusélet a Kárpát-medencében
Maróti Gyula (1912-2003) szinte egész életét a magyar kóruskultúra szolgálatának szentelte. Ifjúkorának meghatározó élményeit a munkás kórusmozgalomban szerezte. 1948-tól 1980-ig különböző posztokon (a Bartók Szövetség, majd a Népművelési Intézet osztályvezetőjeként, végül a KÓTA főtitkáraként) vezető szerepet játszott a magyar kóruséletben. Egyetemi előadóként ugyancsak a zenei-művészeti népművelés ügyét szolgálta. Kutatóként a magyar kórusmozgalom zene- és művelődéstörténeti kérdései foglalkoztatták.
Cikkei, tanulmányai, könyvei, idős korában megvédett egyetemi doktori disszertációja – mind e tárgykörnek részterületeivel vagy egészével foglalkoztak. Dolgozatai megkerülhetetlen forrásai a témával foglalkozóknak.
Mindvégig fáradhatatlanul dolgozott – a jelen kötet is ennek bizonyítéka. A lektorálás utáni átdolgozásra a Sors sajnos már nem adott időt a szerzőnek. A szükséges „utómunkálatok” elvégzését Gurmai Éva zenetörténésznek köszönhetjük.
Maróti Gyula elkötelezettségének kétszeresen is jele e munka, hiszen élete főtémájának összefoglalását a hazai és a külhoni magyar szakembereknek és érdeklődőknek szánta, a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társaságában kifejtett tevékenysége szerves részének tekintette. Maróti Gyula könyve mindkét szempontból méltó az olvasók figyelmére.
Könyvadatok
336 oldal
Magasság: 23,5 cm Szélesség: 16,7 cm A könyv ára: 2600 Ft |
Tisztelt Bognár Ferenc! Átgondoltad te a hozzászólásodat? A párbeszéd egyik " fele " én lennék. A bugris kifejezés eredetét "…
0 hozzászólás