Anyanyelvi Konferencia/A Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága (1970-)
AK-Hírlevél, 2018. július 16. (41. szám)
Összeállította: Balázs Géza
Berettyóújfalu — Érmellék, 2018. július 23–28. A Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága, az Anyanyelvápolók Szövetsége és a Partiumi Keresztény Egyetem rendezésében A nyári egyetem témája a topográfia földrajzi–történelmi–kulturális és nyelvi kapcsolataira utal, fontos helyen szerepel benne genius loci, a névkultúra.
Július 23. hétfő 12.00 Ebéd 13.30 Köszöntő (Bónácz János, Berettyóújfalu alpolgármestere; Kolozsvári István, Berettyóújfalu kulturális menedzsere) 13.45 Balázs Géza (ELTE): Szerelmes földrajz, szerelmes névrajz 14.30 A. Molnár Ferenc (DE–ME): Egy bihari keletkezésű Csokonai-anekdota a különböző Kovácsi nevű helységekben és környékükön 15.15 Pomogáts Béla (MNYKNT, Írószövetség): Nagyvárad – a magyar irodalom fővárosa 16.00 Városismereti séta, Makk Kálmán Mozi – film Berettyóújfaluról (vezeti Vesszős Balázs, ELTE) 19.30 Vacsora Este: Egy eltűnt mocsár nyomában, operatőr-rendező: Villányi Zoltán, vendégünk: a forgatókönyvíró-szerkesztő: Hevesi Zoltán (PKE)
Július 24. kedd 7.00 Reggeli 8.00–19.00 Tanulmányi kirándulás az Érmellékre 10.00 Érsemjén – Kazinczy-emlékház 11.30 Gálospetri – Érmelléki tájház 13.00 Ebéd és borkóstoló Gálospetriben vagy Érmihályfalván – a Hegedűs-pincészet könnyű asztali boraival 15.00 Ottományi Múzeum 16.00 Séta Szalacson, az ezer pince falujában 17.30 Egy bihardiószegi borászat megtekintése (érmelléki borok: pl. bakator, Heit-pincészet) Szakmai vezető: Szilágyi Ferenc (PKE), Szilágyi Zsuzsa (PKE) – érvényes személyi igazolvány vagy útlevél szükséges! 19.30 Vacsora Este: Művelődési vetélkedő (Tóth Ádám)
Július 25. szerda 7.30 Reggeli 9.00 János Szabolcs (PKE): Kulturális, irodalmi topográfia 10.00 Harangozó Imre (Ipolyi Arnold Népfőiskola, Újkígyós): Abba az üdőbe még a kő es lágy volt … Barangolások Biharban és a múltban … 11.00 Lakatos Attila (Római Katolikus Püspökség, Nagyvárad): A nagyváradi római-katolikus székeskáptalan kultúraszervező szerepe, különös tekintettel az ún. irodalmi kanonokokra 12.30 Ebéd 14.00 Balogh Andrea (PKE): Várad, az „aranyos”. Nagyvárad képe Juhász Gyula publicisztikájában 15.00 Bartha Krisztina (PKE): Térkép az agyhoz? Agyi modularitás, agyi központok 19.00 Vacsora Este: Magyar táj magyar ecsettel. Verses országjárás … (Márta Renátó) – a szabadegyetem hallgatóinak bemutatói
Július 26. csütörtök 7.30 Reggeli 9.00 Tuba Márta (Gárdonyi Géza Általános Iskola és Gimnázium, Érd): Tájak, korok, múzeumok – a leíró szövegtípus tanítása 9.30 Bárth János (ELTE): Névföldrajz: a névadás területi változatossága Erdélyben 11.00 Málnási Ferenc (ny. magyartanár, Kolozsvár): Irodalmi bölcsőink Romániában előadás és nyelvi vetélkedő 11.30 Blankó Miklós (ELTE): Szentjeink a Kárpát-medencén innen és túl – a magyar szentek topográfiája 12.30 Ebéd 15.00 Kirándulás Bárándra – Balassa Iván emlékezete. Vezeti: Vesszős Balázs Kenyérlángos Bárándon (vacsora) Este: Film
Július 27. péntek 7.30 Reggeli 9.00 Balázs Géza (ELTE): Szemiotikai és nyelvi tájak (topografikus emlékezet, story maps, narrative mapping) 10.00 Balázs Géza – Minya Károly (ELTE–NYE): Nyelvészeti topográfia 11.00 Honismereti séta a Csonka-toronyhoz (vezeti: Vesszős Balázs) 12.30 Ebéd Helyszín: Hotel Angéla, ellátás hétfő ebédtől péntek ebédig. 4100 Berettyóújfalu, Kossuth Lajos u. 51. Tel: 06-54/40-40-40 www.hotelangela.hu Az előadások látogatása ingyenes. Szállás, étkezés az előadóknak és a regisztrált nappali tagozatos egyetemi hallgatóknak ingyenes. Más, regisztrált résztvevők napi 3000 Ft kedvezményes térítési díjat fizetnek. Az érmelléki kiránduláson való részvétel külső vendégeknek: 8000 Ft ellátással. Mivel a rendezvény az MNYKNT szabadegyeteme, a társaság kéri, hogy valamennyi résztvevő (a kedvezmény fejében) legyen a társaság tagja. Tagdíj: 3000 Ft/év, diákoknak 50%-os kedvezmény. A tagdíjfizetés, az esetleg költségtérítés összege előre is átutalható (Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága, 10100716-01517103-00000004), vagy a szabadegyetem első napján helyben fizetendő. A program támogatója a Nemzeti Kulturális Alap. Kapcsolat, információ: Blankó Miklós: iroda@e-nyelv.hu, 30-318-9666
A résztvevők névsora A. Molnár Ferenc Asszonyi Krisztina Balázs Géza Balogh Andrea Bárth János Bartha Krisztina Blankó Miklós Bónácz János Bugya Anikó Ciavoi Andrea Dari Andrea Dari Annamária Dénes Ágota Fejes Gergő Gönczi Mónika György Albert Harangozó Imre Hevesi Zoltán János Szabolcs Kolozsvári István Kulcsár Edmond Lakatos Attila Levente Szabina M. Nagy Ilona Málnási Ferenc Márta Renátó Minya Károly Minya Károlyné Németh András Pikó Stefánia Pomogáts Béla Szeberényi Ferenc Szilágyi Ferenc Szilágyi Zsuzsa Tóth Ádám Tuba Márta Varkucs Róbert Vesszős Balázs |
A diaszpóra irodalma, Nagyvárad, 2018. november 5.
Az MNYKNT hagyományos őszi konferenciáját és találkozóját 2018. november 5-én hétfőn Nagyváradon tartja a Partiumi Keresztény Egyetemmel közösen. A téma: A diaszpóra irodalma.
Előadásokkal még lehet jelentkezni.
A találkozó szorosan kapcsolódik az Egyetem Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Tanszékének konferenciájához, amelynek felhívásából idézünk:
Az irodalom és a kultúra éltető közege: a lokális és a regionális, Nagyvárad, 2018. november 5—6.
Általában nagyon keveset, manapság azonban talán egyre többet beszélünk arról, hogy a lokális kultúra milyen megtartó erőt képvisel a nemzeti kultúra szempontjából. A helyi közösségek, a lokális és regionális miliő tényleges táptalaja a később magasabb szintre emelkedő irodalomnak és kultúrának, amely válhat akár nemzeti, akár világméretekben is meghatározó vagy hatást kifejtő tényezővé. A legtöbb esetben csak az alakulási folyamat végeredményéről, a jól ismert szétsugárzó jelenségről ejtünk szót, azt vizsgáljuk, és megfeledkezünk az irodalom és kultúra születésének és felnövekedésének körülményeiről, éltető közegéről, amely nélkül a végső állomás elérése is elképzelhetetlen. Meg vagyunk győződve arról, hogy az igazán fontos, egész életutakat meghatározó tényezők mindenkor helyi szinten történnek, csak a lokális értékből válhat nemzeti vagy nemzetközi hatású életmű. Miként a világörökségi helyszínek is mindenkor a helyi kulturális örökségből nőnek ki, ugyanúgy a lokális irodalom és kultúra produktumai és művelői sem azonnal a „csúcs”-ra születnek, hanem oda kitartó és a helyi közösséget meggyőző munkával jutnak el. Így válik a lokális vagy regionális közeg a kiterjedt alkotói recepció előkészítőjévé, próbaterepévé, sokszor valódi tartós ösztönzőjévé.
Konferenciánk éppen ezért kíván bekapcsolódni abba a diskurzusba, amely a lokális és regionális vs. globális viszonyát, egymásra hatását, illetve egymást feltételező voltát vizsgálja. Meglátásunk szerint ugyanis a helyi értékek felmutatása alapot teremthet arra, hogy Franz Kafkával együtt mondjuk ki: „a” helyi nem a marginális, másod- vagy harmadrendű szinonimája! Sőt: a magas irodalom és kultúra genezisének helyszíne! Természetesen nem minden terméke jut el a nemzeti vagy nemzetközi piacokra, de az ott elérhető alkotások biztosan innen indultak. Meghatározó jellege ellenére mégis méltatlanul kevés figyelem fordul erre a helyi és regionális közegre. Tudományos konferenciánk ezen kíván változtatni. Szeretnénk ugyanis a gyökerekig lemenve feltárni azt a soknyelvű és konfesszionálisan összetett kulturális-társadalmi közeget, amely kitermelte magából irodalmunk és kultúránk jeles képviselőit.
A Partiumi Keresztény Egyetem Nyelv- és Irodalom Tanszéke hagyományteremtő szándékkal indítja útjára ezt a konferenciasorozatot, amelynek célja a helyi és regionális irodalom és kultúra megítélésének javítása, minőségértékelésének rehabilitálása. A szakmai tanácskozás előadásai ennek a célkitűzésnek a függvényében egyebek között a következő problémákhoz kapcsolódhatnak:
– A lokális irodalom és/vagy kultúra mint fogalom története és meghatározása. Az irodalom- és kultúratudomány viszonya a lokálishoz, a regionálishoz
– A társadalom viszonya a lokális és regionális irodalmi és kulturális örökséghez. Oktatás- és művelődéspolitika
– Helyi alkotók és/vagy közösségek által létrehozott irodalmi és kulturális örökség
– A helyi emlékezet helyei: lokális és regionális emlékezethelyek. Emlékezetpolitika
– Ikonikus személyek, szimbolikus helyek egy-egy lokális közegben
– Elfeledett vagy a magas irodalom színterére ki nem jutott alkotások és alkotók
– Negatív irodalmi és kulturális örökség. Szembenézés a múlt problematikus jelenségeivel
– A helyi értékek helye az irodalmi és a kulturális kánonban
– Az irodalomtanítás lokális-regionális jellege
– Műkedvelő irodalmi-művészeti tevékenységek a lokális és az összmagyar irányzatok tükrében
Konferenciánk néhány előadás erejéig fókuszba kíván állítani olyan szerzőket, alkotókat, akik valamilyen módon kapcsolódnak Nagyvárad lokális, illetve a Partium vagy Erdély regionális közegéhez, és bizonyítják, hogy a magas irodalom és kultúra kizárólag a helyiből nőhet ki. Az idei évben választásunk a 130 éve született Karácsony Benőre (1888–1944) esett, aki életművével jól példázza azt a helyzetet, amelybe jelenleg a lokális és regionális irodalom és kultúra megítélése esik az általános – és tegyük hozzá: sokszor a kanonizált – közvéleményben (is): Németh László szerint ugyanis a koncentrációs táborban életét vesztő szerző „egészen társtalan a magyar irodalomban”.
Várjuk tehát olyan előadók jelentkezését is, akik – a fentebbi témák mellett, azokkal párhuzamosan vagy azokba ágyazva – a Karácsony Benő-i életmű bármely aspektusát vizsgálják, különös tekintettel a genius locira, amelyet Gyulafehérvár és Kolozsvár jelentett az író számára.
A Partiumi Keresztény Egyetem Nyelv- és Irodalom Tanszéke által rendezett konferenciák sosem korlátozódtak az irodalom- és művelődéstörténészekre, hanem mindig nyitottak voltak más tudományok képviselői felé. Az idei konferencia szervezői – éppen a kérdéskör transzdiszciplináris jellege, valamint az irodalom- és kultúratudományra korántsem korlátozható mivolta miatt – ezúttal is szívesen látják a rokon tudományágaknak mindazokat a képviselőit, akik a fentebb megfogalmazott problémákhoz érdemben, újszerű módon vagy új szempontokat, új kutatási eredményeket bemutatva kívánnak közelíteni.
Kérjük az érdeklődőket, hogy a maximum egy oldal (2.500 leütés) terjedelmű szinopszisaikat a regisztrációs űrlap kitöltésével 2018. augusztus 31-ig küldjék el az irodalmi.konferencia.pke@gmail.com címre.
A beérkezett anyagok alapján a szervezők által felkért szakértői grémium szeptember közepéig összeállítja a konferencia programját, és erről szeptember folyamán értesítést küld a kiválasztott jelentkezőknek. A jelentkezés a mellékelt jelentkezési lap kitöltésével és visszaküldésével történik. A konferencia részvételi díja 50 EUR, amelyet a helyszínen kell fizetni. A regisztrációs díj az étkezéseket és a kávészüneteket tartalmazza.
Emlékképek megvalósult nyári programjainkból:
- nemzeti olvasótábor, Aranyosapáti, 2018. jún. 16—21.
- nyelvésztábor, 2018. jún. 20—24.
MNYKNT – Hasznos tudnivalók
Tagdíjfizetés
Bankszámlánk adatai (nemzetközi és hazai) utaláshoz (tagdíjfizetés, konferencia részvételi díj, támogatás a Nagy Károly alapba): SWIFT KÓD: BUDAHUHB. Nemzetközi IBAN bankszámlaszám: HU49-10100716-01517103-00000004. A bank neve: Budapest Bank, címe: 1138 Budapest, Váci út 193. Magyarországi utaláshoz: Budapest Bank 10100716-01517103-00000004. Ezeken a számlaszámokon folyamatosan várjunk tagjaink tagdíjbefizetéseit (2015. május 15. óta 3000 Ft/év, diákoknak 1500 Ft/év). – Egyes bankok a tagdíjbefizetéssel csaknem megegyező összeget vonnak le átutalási díjként. Kérjük, az utalás előtt tájékozódjanak, s ha lehet, magyarországi bankból utaljanak (pl. magyarországi ismerősön keresztül) vagy személyesen intézzék a befizetést.
Honlap: www.mnyknt.hu, információk: anyanyelvi@mnyknt.hu
Az E-NYÉK folyamatosan várja a tagság híreit, cikkeit, hozzászólásait. (www.mnyknt.hu).
Elérhetőségek: Anyanyelvi Konferencia: 1072 Bp., Rákóczi út 38. I/2. Mobil: +36-30-371-8430 (Iroda, Győrfi Gizi), E-mail: anyanyelvi@mnyknt.hu vagy iroda@mnyknt.hu. További címek: Balázs Géza elnök +36-30-474-9601, e-mail: balazs.geza@gmail.com, Moritz László alelnök, e-mail: laszlomoritz@gmail.com, Pomogáts Béla tiszteletbeli elnök, e-mail: kpom@freemail.hu, Asszonyi Krisztina gazdasági vezető: krisztina@asszonyi.hu.
A www.mnyknt.hu honlap megújult. Valamennyi írásunkat látogatószámlával láttuk el. Valamennyi írásunkhoz észrevétel fűzhető, ami megjelenik a honlapon, a friss észrevételek külön is.
0 hozzászólás