H. TÓTH ISTVÁN (Kecskemét – Budapest – Prága)
Talán nem túlzás azt gondolnunk, hogy a világ magyarságának egyik összetartó kovásza Szent István király és az új kenyér ünnepe s az új kenyér iránti mély, őszinte, elragadtatott tisztelete. Ha augusztus 20-ára figyelünk, akkor rögvest arra juthatunk, hogy ez az ünnep a legbékésebb, a legcsaládiasabb, egyúttal a legősibb is a magyar művelődés- és társadalomtörténetünkben.
Az úgynevezett törvénylátó napok ideje volt ez augusztus közepén Fejérváron, ahol ez idő tájt ült össze a királyi tanács. Lovagkirályunk, I. (Szent) László uralkodása alatt, 1083-ban következett be az a változás, miszerint a korábban, az augusztus 15-én megült törvénylátó nap átkerült augusztus 20-ára. Egyébiránt 1083-ban ezen a napon avatták szentté a fehérvári bazilikában az államalapító Istvánt. I. (Nagy) Lajos uralkodásától kezdve augusztus 20-a a naptárakban egyházi ünnepként szerepel.
Érdemes és helyénvaló is kutatni s elemezni, hogy miért és mennyiben kötődik az új kenyér köszöntése augusztus 20-ához, egyáltalán: szerves része-e ez a talán aratóünnepekkel is kapcsolatos esemény a magyar néphagyományok sokaságának?
Bárhogy is van, az augusztus 20-ához kötődő események már az első Árpád-házi királyaink óta jeles napi eseményekként tartattak számon.
Ezekben a hetekben érkezik el az az idő, amikor az új termésű gabonából őrölt lisztből kenyeret sütünk, és hosszan ízlelgetve mustráljuk azt: mivégre is volt az évünk eddig, és mire is számíthatunk a jövőben. Ahhoz meg aztán semmi kétség sem fér, hogy a frissen sült kenyérnek, cipónak, kalácsnak, pogácsának milyen mennyei, milyen varázslatos illata van…
Akárcsak nyelvünknek, anyanyelvünknek, a magyar nyelvnek, hisz ez is képes elvarázsolni, kiváltképp, ha olyan szemelvényeket olvashatunk, mint ez az itteni, ez a Fehér Ferenc vajdasági költőnk tollából való elvarázsolás.
Fehér Ferenc az észak-bácskai Nagyfény dűlőföldjeinek egyik tanyai cselédházában, egy zsellércsalád legkisebb fiaként született 1928. augusztus 3-án. Topolyán elemi és polgári iskolákat végzett, innen a verbászi és a szabadkai gimnáziumokba vitte a sorsa. Újvidéken magyar szakos főiskolai hallgató lett. A Jobbágyok unokái című könyvét lapozva, annak a szemelvényeit olvasva azt érezzük, hogy ez az 1951-ből való első Fehér Ferenc-kötet régi ismerősünk, régtől velünk lévő alkotások gyűjteménye. Az itteni gondolatok és az itteni nyelvkincs gazdagsága s a kifejezésmód letisztultsága, érzékeny finomsága egyébiránt mindvégig jelenlévő Fehér Ferenc további műalkotásaiban is.
Hogy mennyire vágyjuk a lélektől lélekig ívelő szeretetteli őszinteséget és a nyelvben, nyelvhasználatban is megmutatkozó igényességet és egyenességet, azt árnyaltan, igen plasztikusan fejezi ki ez az elvarázsoló, eltűnődésre ragadó Fehér Ferenc-vers is. Legyen ez a költemény ünnepi, sőt legyen himnikus köszöntőnk 2022. augusztus 20-án is!
Fehér Ferenc: Nyelv és varázs
Mit bánom mint mondja más
nékem csobolyócsobbanás
Másnak csak táj és sík világ
nékem akác és hársvirág
másnak most kapott otthona
nékem édesszép mostoha
olykor jégszívű jégverem
ahol tőkén is jég terem
máskor ribiszke gyöngyei
pipiske szőke könnyei
Tisza-könyökben altató
lányvállra hulló barka-hó
mezítlen talp alatt mácsonya
mákvirágmező mákonya
tavasszal krajcárka fecskefű
gond jégverés pajzstetű
nyáron szeder és kék kötény
marokverő lányok gyöngy ölén
eperfák porcfű láng utak
titkot lehelő mély kutak
tarlón át vízhordó kisgyerek
akit még nevéről ismerek
égzengés ami itt úgy hasad
hogy sírukból vet ki holtakat
s ha jönnek testvéri záporok
vizük mi szívünkön átcsorog
a fájás bő inge ránktapad
s csak szárítkozunk — vert házfalak
Másnak paraszti vén kufár
nékem ő a Nagybajszú Pál
szeme öröktelt csobolyó
fölcsobban benne mind a szó
másnak üresült vén csöbör
nékem a toldis két ököl
s asszonynép között kackiás
mókázó garabonciás
ágnyikorgató vén ihar
arcába hetven tél rivall
ifjúsága szép tűnt kakuk
útja ha fut távolba fut
rá már csak királydinnye vár
ha megy magával vinne bár
megóvna hótól széltől és
nem várna itt kenyértörés
karomba bújna szép kacér
dűlőkön járó kósza szél
Másnak csupán a lóhere
nékem köménymag jó szere
heréből tűnt tapsi kandikál
ecetfán ökörszem hangicsál
ismerem dombját katlanát
fölöttük életem lobban át
babona rémség förtelem
de élet! életed életem
Mit bánja, mit is tudja más
mi az csobolyócsobbanás
Nékem embernyi rozskalász
ahonnan csak a Napba látsz
más fölött dögletes bugyborék
fölöttem hazai bíbor ég
más szemében csak tarka szín
enyémben balladás karmazsin
Hát partszakadékok pandalyok
rejtsenek itt ha meghalok
árnyam ha messze kujtorog
verjék sallangos ustorok
nyergeljék bőjti vén szelek
glédicstövisű kengyelek
szájamban nőjön zöld moha
mérgezzen szeretőm csontpora
S az idő amely mint gyík oson
az legyen szörnyű gyilkosom.
Forrás: http://adattar.vmmi.org/cikkek/9039/hid_1959_05_04_feher.pdf – Utolsó letöltés: 2022-08-19. Meghallgatható: https://www.youtube.com/watch?v=K-cjWIdqtOk – Utolsó letöltés: 2022-08-19
Kecskemét – Prága, 2022. augusztus 19.
H. TÓTH ISTVÁN kandidátus (CSc) egyetemi docens, a Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagja, Károly Egyetem Filozófiai Fakultása, Prága, Coventry House Nyelviskola – NovoSchool, Budapest. E-mail: moszkva228@gmail.com
0 hozzászólás