Legutóbbi hozzászólások

  1. Érdekes hogy Pocsajt nem emlitik sehol . Pedig Pocsaj igen csak jelentős telepűlése az érmelléknek. Régen négy vár is volt…

  2. Lehet-e többet tudni erről a határkőről? Vajon minek a határát jelölte? Azért kérdezem, mert láttam a bejegyzésben, hogy Botlik József…

  3. Kedves Krisztina, véletlenül jutottam hozzá írásodhoz, amely minden átgondolt szavával, mondatával, mondani akaratával egyetértek. Leírhatnám mindezt, Bélával kapcsolatban, de minek…

Baláca, római életmód, színházantropológia

2024.03.24. vasárnap, 10:16

505 megtekintés

A Balaton-felvidéken, a „balácai medencében”, Nemesvámos mellett található Baláca (latin neve nem ismert, középkori dűlőnéven tartjuk számon). Veszprém megyében két kilométerenként vannak római emlékek. Kiemelkedik közülük a Villa romana, 1–4. század közötti valószínűleg veterán légiós gazdasága. A feltárás az egykori életmód sok-sok részletébe enged bepillantást. Kiderült, hogy a csodás tájon álló épület tetejéről a keleti Balaton is látszott. A pincében, talán egy hirtelen menekülés miatt eredeti eszközök maradtak ránk. A villa csodálatos mozaikja ma a Nemzeti Múzeum lapidáriumában található – a másolata van Balácán. 2024. március 22-én Kovács Loránd Olivér régész a Nemzeti Múzeumban a Gloria Romanorum (Római kori reprezentáció a Kárpát-medencében) című tudománynépszerűsítő konferencián mutatta be a feltárást és a rekonstrukciót. „Egy csepp Itália a Balaton mellett” hirdeti a régészeti park. Török Katalin az egykori római életmódot fölelevenítő programokat elemezte. Színházantropológiai előadásában bemutatta azt a kétirányú folyamatot, hogy a színház miként antropologizálódik, az antropológia pedig miként teatralizálódik, különösképpen technológiai változások, a mediatizáció hatására. Eugenio Barba szerint a színház a találkozás, a kulturális csere terepe. S ugyanez mondható el a leginkább „interaktívnak” nevezett muzeológiai gyakorlatról, amely új értelmezést és gyakorlatot kap a színházantropológiában.

A Nemzeti Múzeumban megrendezett régészeti fórumon Sóskuti Kornél bemutatta a Római Birodalom határán élő szarmaták világát. A régészeti mondás szerint, aki az Alföldön nem ásott szarmatát, az valószínűleg elásta a lelelet, tehát kontár. A szarmatafeltárásokban rengeteg római lelet van, ez arra utal, hogy szoros kapcsolat volt a szarmaták és a rómaiak között. Bollók Ádám felhívta a figyelmet a pannóniai római mozaikok, korsók és ruhák díszítésében fölfedezhető párhuzamos motívumokra. A konferencia végén római kori ételekkel (sajt, szőlő, szőlőlé, mandula, méz) kedveskedtek a résztvevőknek. (Kép és szöveg: BG)

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

A Nyelvünk és Kultúránk elektronikus változatát – E-Nyék – a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2013. október 31-én bejegyezte.
Címünk: H-1072 Budapest, Rákóczi út 38. I/2.
E-mail: anyanyelvi@mnyknt.hu