MNYKNT (Budapest)
*A sátoraljaújhelyi levéltár a történelmi Magyarország legrégebbi egyben megmaradt levéltára. Feltűnő, hogy a hivatalos iratokban már a 17. századtól tömeges a magyarnyelvűség. Eredeti Rákóczi Ferenc kéziratokat mutatott be a történész-levéltáros Oláh Tamás.
* Két egymásra épülő, egymásra és a korra is reflektáló Rákóczi-film: Rákóczi hadnagya (1951), A Tenkes kapitánya (1963) – Fráter Zoltán előadása (a Rákóczi hadnagya című film megnézése után).
* Rákóczi „irodalma” – az irodalom „Rákóczija” – Blankó Miklós előadása Rákóczi irodalmi tevékenységéről, és Rákóczi irodalomban tükröződő alakjáról.
* Háromszoros csavar van Thaly Kálmán „hamis kuruc dalaiban”: 1. nagy dérrel-dúrral leleplezték 10 maga írta kuruc versét és ez maradt meg a köztudatban, ámde: 2. ő már korábban leleplezte magát, csak oda kellett volna rá figyelni, de persze megvolt az oka arra, hogy 3. mégis elrejtse magát a bujdosó versekben, mert maga is bujdosott… – Balázs Géza egy korai igazságügyi nyelvészeti példáról.
* Rákóczi Ferenc hamvainak 1906-os hazahozatala, sajtóvisszhangja. Halász Csilla fényképes és sajtóillusztrációkkal színesített előadása.
Sátoraljaújhely-Széphalom, 2019. június 22.
A programot támogatta a Nemzeti Kulturális Alap.
0 hozzászólás