MÁLNÁSI FERENC (Kolozsvár)
„Amikor 1992-ben egy csoport lelkes ember megalakította az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (továbbiakban EMKE) idegenvezetői tanfolyamát, ahogy akkor hívták a Honismereti Kört, évszázados hagyományt próbáltak éleszteni. Tíz év alatt kristályosodott, fejlődött a kör, de éreztük, hogy valami hiányzik. Hiányzott egy olyan példakép, aki az idő távlatából is serkentsen, utat mutasson jelenlegi törekedéseinkben. 2000. december 12. a kör ünnepélyes keretek között felvette a XIX. századi Kolozsvár és Erdély kiváló egyéniségének, Kőváry Lászlónak, a nevét.” Részlet Ács Zsolt: Kőváry László (1819 – 1907) című írásából.
Kőváry László 200 címmel kolozsvári emlékkonferencián emlékeztünk a Kőváry László Honismereti Kör keretében a neves magyar történész, statisztikus, néprajztudós, régész, szabadságharcos, politikus, műemlék-felügyelő, tankönyvszerző, történetíró életére, munkásságára, aki egész életében nemzetét és Kolozsvárt szolgálta.
Tordán született 1819. július 7-én, Kolozsváron az Unitárius Kollégiumban tanult, majd jogot végzett, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kitörésekor Ellenőr címmel politikai lapot indított. Az erdélyi hadsereg tudósítójaként Bem seregében szolgált, majd elrejtőzött, de a zsandárok felfedezték, hónapok múlva Urbán tábornoktól kegyelmet kapott.
Pesten a Pesti Napló munkatársa volt, történelmünket kutatta Gyulafehérváron és Marosvásárhelyen. Erdély történelme címmel hat kötetes könyvet jelentetett meg (http://real-eod.mta/k.hu/5529/). Erdély története 1848-49-ben (http://mek.oszk.hu/05800/02829) című munkája ma is forrásmunkánk. De írt Székelyhonról, Erdély régiségeiről, a magyar családok közéleti viseleteiről, a millennium lefolyásának történetéről, Hunyad megye családjairól, Kolozsvár közgazdasági fejlődéséről, Magyarország történetéről…
Kolozsváron közéleti személyiség, tiszteletbeli főjegyző, a Sétatér igazgatója, az Unitárus Kollégium felügyelője… Nevét őrzi Kolozsvár egyik lakótelepe – Kőváry-negyed. A Fellegvár északi oldalán saját birtokából öthektárnyi területet száz telekre osztott fel, ezeket kedvezményes áron vasúti alkalmazottak vásárolhatták meg. Egyike az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület alapítóinak, de támogatta, segítette a város modernizációját, a Főtér, a Házsongárd és a Sétatér átrendezését, a közvilágítás, vasút, az elektromos hálózat kialakítását, fejlődését…
Történeti adomákat gyűjtött Fogaras váráról, Kinizsi Pálról, Hunyadi Jánosról, Mátyás királyról. 1907. szeptember 25-én hunyt el Kolozsváron, sírja a házsongárdi temetőben található. (https://web.archive.org/web/20051219074429/http://proteo.cj.edu.ro/hazsongard/sirko/kováry_laszlo.jpg
0 hozzászólás