Észt, lengyel, székelyföldi romániai és magyar nyelvészek, illetve politikusok tartottak közép-európai nyelvstratégiai fórumot 2016. május 14-én a Petőfi Irodalmi Múzeumban – a nemzetpolitikai államtitkárság védnökségével – közvetlenül a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társaságának éves közgyűlése után. A fő szervezők a magyar nyelvstratégia szorgalmazói (Balázs Géza, Pomozi Péter és Pusztay János) voltak, meghívott előadók: Birute Klaas-Lang, az Észt Nyelvi Tanács elnöke, Karl Pajusalu akadémikus (Tartui Egyetem), Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke, Banczerowski Janusz, az ELTE professzor emeritusa.
Petőfi Irodalmi Múzeum, Vörös Szalon
A Közép-európai nyelvstratégiai fórum kiemelt gondolatai:
* Észtországban 2004 óta van államilag elfogadott, finanszírozott (egyszer már meghosszabbított) nyelvstratégia.
* Észtországban létezik a független Észt Nyelvi Tanács, amely kapcsolatban áll az ország nyelvészeivel, nyelvstratégiai munkát végző, akadémiai szintű szakembereivel.
* Lengyelországban nyelvtörvény és erős akarat szorgalmazza a lengyel nyelv fennmaradását.
Pomozi Péter, Pusztay János
* Romániában még a kiterjesztőnek tűnő törvények is korlátozó módon hatnak a nemzetiségi (pl. a magyar) nyelvhasználatra.
* Magyarországon 2014-ben létrejött ugyan a Magyar Nyelvstratégiai Intézet, de kétéves működése nem mutat szervezett tevékenységet, nem dolgozott ki magyar nyelvstratégiát, nem működik együtt a nyelvstratégiát megalapozó és az intézet megalapítását kezdeményező szakemberekkel, elismert nyelvészekkel, nincs nemzetközi kapcsolata, nem látja és ezért nem tudja orvosolni a problémákat. Így a 2014. III. 4-i kormányrendeletben foglalt alapvető nemzetstratégiai feladatainak sem tud megfelelni.
* A kisebb finnugor népek nyelvi helyzete tragikus képet mutat; nemes feladat lenne Magyarországnak szerepet vállalnia a rokon nyelvek fennmaradásában (például terminológiai és anyanyelvű tankönyvfejlesztéssel).
Birute Klaas-Lang, az Észt Nyelvi Tanács elnöke, Karl Pajusalu akadémikus, egyetemi tanár, Tartui Egyetem, Banczerwoski Janusz, professzor emeritus
* Minden jó szándékú törekvés ellenére a magyar nyelv visszaszorulása (szórványosodás, kétnyelvűvé válás, nyelvfeladás) 25 év alatt folyamatos, több milliós. Különböző statisztikák összevetésével megállapítható, hogy 2060 körül Székelyföldet és Csallóközt nem számítva megszűnik a magyar nyelv használata a határokon túl, de jelentősen visszaszorul Magyarország területén is.
* A magyar nyelvet beszélők számának csökkenése jelentősen meghaladja a népességcsökkenés számát, ennek oka, hogy a beszélők nagy számban hagyják el a magyar nyelvet, nem tartják fontosnak a magyar nyelvet és kultúrát, s ez végső soron identitásváltáshoz vezet.
* Az anyaországi és a határon túli magyarság szakmai kommunikációjának biztosítása érdekében szükség van magyar-magyar terminológiai kutatásokra.
Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke, Balázs Géza
* A nyelvstratégiai fórum az észt modell szellemében ciklusokra bontott, modern nyelvstratégiával, megújított, vonzó nyelvművelő programokkal, s a tragikus létszámcsökkenést megakadályozó disszimilációs programmal – melynek része a hatékony presztízstervezés is – tudja elképzelni a magyar nyelv fennmaradását.
A fórum végén bemutatták a Jelentés magyar nyelvről 2010-2015. című kötetet, amelyben tanulmányokban elemzik és szójegyzékekben mutatják meg a mai magyar nyelv állapotát. A kötet elején nyelvi ügyekben ajánlások találhatók a döntéshozók számára. A modern magyar nyelvstratégia következő fontos eseménye lesz a június 15-én Sátoraljaújhelyen kezdődő nyelvésztábor, ahol további megrázó és éles kijelentésekre lehet számítani.
A fórum a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, az Inter Nonprofit Kft. szervezésében valósulhatott meg.
Fényképek: Manyszi
A rendezvényről készült további képek megtekinthetők az e-nyelv.hu képtárában.
Kapcsolódó nyilatkozatok, elemzések:
Pomozi Péter: Nyelvstratégia – Mérgezett szavak. Hány magyar lesz 2060 után? Magyar Idők, Lugas, 2016. május 14. 13. old.
Pusztay János: Fenyeget a kétfélnyelvűség a külhonban. E-NYÉK
Présház.eu: Közép-európai nyelvstratégiák fordulat előtt. (Beszélgetés Balázs Gézával.) E-Nyelv Magazin
Gecse Géza—Tóth Szilárd: Nyelvművelők összefogása. E-Nyelv Magazin
Balázs Géza szerk.: Jelentés a magyar nyelvről 2010—2015. IKU-Inter Nonprofit Kft., Budapest, 2016.
0 hozzászólás