Legutóbbi hozzászólások

  1. Lehet-e többet tudni erről a határkőről? Vajon minek a határát jelölte? Azért kérdezem, mert láttam a bejegyzésben, hogy Botlik József…

  2. Kedves Krisztina, véletlenül jutottam hozzá írásodhoz, amely minden átgondolt szavával, mondatával, mondani akaratával egyetértek. Leírhatnám mindezt, Bélával kapcsolatban, de minek…

A Central Park nem Margitsziget

2025.02.21. péntek, 22:15

253 megtekintés

Az anyanyelvek napján harmadik alkalommal kapcsoltuk a világ magyarságát. Körkapcsolásunkban Guatemalából köszöntött Balázs Géza, Szlovéniából jelentkezett Zágorec-Csuka Judit, az USA nyugati részéről Szabó Éva, Ausztriából Csicsely Tamás, és a Kőrösi Csoma Sándor-program kapcsán Írországról Merényi Hajnalka, az USA keleti részéről Szanyó Gábor számolt be. A műsort Pölcz Ádám vezette. Hogy mennyire szükség lenne a rendszeres eszmecserére, indokolják a fölvetett problémák:

  • Egy-egy szórványbeli eseményen a 10-15 fős közönségnek már örülni kell. De az USA-ban egy-egy magyar néptáncrendezvényre akár 800 fő is regisztrált. De azért eléggé általános jelenség egyes kulturális rendezvények iránti érdektelenség.
  • Van, ahol a szervezők saját zsebből fizetnek mindent, másutt a résztvevők is hajlandók fizetni. Az USA-ban egy néptáncrendezvényre 350-en fizettek.
  • Kezd megszűnni minden – hallottuk egyfelől. Másfelől pedig azt, hogy csak a személyes megszólítás segít: József, meg tudod ezt csinálni? És ha Józsefet megszólítjuk, akkor megcsinálja – valahogy.
  • A kápolna kong az ürességtől, pedig régen tele volt. Viszont vonzó a népitánc, a táncház, a disznóölés, a borkóstoló, a kalácssütés…
  • Végül pedig: közösségi lét nélkül nincs élet; mi pedig meg akarunk maradni – hallottuk.

Az MNYKNT a jövőben több hasonló körkapcsolást tervez – egy-egy szűkebb téma kapcsán. Például: Mire lenne feltétetlenül szükség a külhoni magyarság számára, és mire nem? Hogy áll a nyelvesztés? Az identitás fel tudja-e támasztani a magyar nyelvet? Milyen kulturális termékek szólnak leginkább a külhoni magyarsághoz? Mennyiben tudják erősíteni a magyar identitást a határon túl és a szórványban a magyarországi politikai-közéleti-kulturális tevékenységek?

Az egyik előadó ezzel Márai Sándor verssel búcsúzott (Hol vagyok?):

Ülök a padon, nézem az eget.

A Central Park nem a Margitsziget.

Milyen szép az élet, – kapok, amit kérek.

Milyen furcsa íze van itt a kenyérnek.

Micsoda házak és micsoda utak!

Vajon, hogy hívják most a Károly körutat?

Micsoda nép! – az iramot bírják.

Vajon ki ápolja szegény Mama sírját?

Izzik a levegő, a Nap ragyog.

Szent Isten! – hol vagyok?

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

A Nyelvünk és Kultúránk elektronikus változatát – E-Nyék – a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2013. október 31-én bejegyezte.
Címünk: H-1072 Budapest, Rákóczi út 38. I/2.
E-mail: anyanyelvi@mnyknt.hu