180 éve lett hivatalos a magyar nyelv, 2011-től ünnepeljük (Romániában 2015-től), ma van a 13. magyar nyelv napja. A magyar nyelv napjához és a 25. Kossuth-szónokversenyhez kapcsolódva november 9-én átadták a Magyartanárdíjakat a Nemzeti Színházban. A magyar nyelv napjával (november 13.) egész héten foglalkozik a közmédia: a Duna Televízió 18.25-kor kisfilmeket vetít, a Librettó, az Ez itt a kérdés meghívott vendégei a magyar nyelvről fejtik ki véleményüket, de vannak rendezvények Győrben, Kunszentmártonban és még számos helyszínen.
A Nemzeti Színházban tartott ünnepség kezdetén Keller Péter, Gárdonyi Géza dédunokája beszélt Gárdonyi szellemi örökségéről, és arról, hogy mit adhat ez az örökség a világban manapság nehezen eligazodó embernek. Röviden szólt a nemrégen megjelent A velünk élő Gárdonyi című kötet mondanivalójáról is: a kötetben „szakralitásról, hitről, magyarságról, hazaszeretetről, kultúráról, filozófiáról, pedagógiáról, humorról elmélkedik 26 Kárpát-medencei vallomás-tevő”. Keller Péter gondolatait Adamikné Jászó Anna, a Kossuth-szónokverseny alapítója új kötetének (Magyar retorikatörténet) bemutatója követte. A kötetet Minya Károly, a Nyíregyházi Egyetem tanára méltatta, majd Pölcz Ádám (ELTE) vezetésével retorikatörténeti Kahoot-kvízben vehettek részt a jelenlévők.
Ezt követően került sor a Magyartanárdíjak átadására. Az elismerést 2023-ban alapította a Petőfi Kulturális Ügynökség Kazinczy Műhelye. Idei díjazottja Terdikné dr. Takács Szilvia magyartanár, életműdíjasa dr. Korzenszky Richárd emeritus perjel (Tihanyi bencés apátság) lettek. A kitüntetetteket Balázs Géza (SZFE) és Pölcz Ádám méltatták.
Korzenszky Richárd bencés szerzetes, magyartanár, a Tihanyi Bencés Apátság korábbi elöljárója (jelenleg: emeritus perjel). A pannonhalmi bencés gimnáziumban tanult, 1959-ben lépett a bencés rendbe, 1969-ben magyar–orosz szakon végzett az ELTE-n. 1968-tól a győri bencés gimnáziumban, 1973-tól a pannonhalmi gimnáziumban tanított, 1979-től 1989-ig a pannonhalmi gimnázium igazgatója volt. A rendszerváltozás idején a Katolikus Egyházat képviselte a Művelődési és Közoktatási Minisztériumban. 1991-től miniszteri biztos, a Katolikus Iskolák Főhatóságának ügyvezető elnöke. 1994-től házfőnökként, majd perjelként szolgált a Tihanyi Bencés Apátságban. Felújította, valamint vallási, kulturális és közéleti központtá tette az apátságot. 2018-tól emeritus perjel. Számos könyve jelent meg: esszék, prédikációk, imádságok, úti és naplójegyzetek, fényképezőszenvedélyéből fakadóan képeskönyvek, interjúkötetek. Legutóbbi kötete egy beszélgetőkönyv, amelyben Elmer István kérdéseire válaszol. A címe: Ajándékként fogadom el. Korzenszky Richárd bencés szerzetes életútja és gondolatai. 2024-ben ünnepelték pappá szentelésének 60. évfordulóját. Évtizedek óta a győri Kazinczy- és a sátoraljaújhelyi Édes anyanyelvünk versenyek bírálóbizottsági tagja. A Tihanyi Kalendáriumban közreadott naplójából kitűnik, hogy rendszeresen tart előadásokat, amelyekben a magyar irodalomból vesz erkölcsi útmutatást szolgáló példákat.
Terdikné Takács Szilvia nyelvész, középiskolai magyartanár. 1999 óta tanít a Semmelweis Egyetem Bókay János Többcélú Szakképző Intézményében, amelynek három évig igazgatóhelyettese, kilenc évig igazgatója volt. Pedagógusi munkája mellett élénk kapcsolatot tart a tudományos élettel, rendszeres előadója tudományos konferenciáknak, tanári továbbképzéseknek. Diplomáját 1997-ben kapta meg az ELTE magyar szakán, 2005-ben pedagógus-szakvizsgát, szintén 2005-ben doktori, 2016-ban kutatótanári fokozatot szerzett. Országosan ismert oktatási tárgyú weboldalát (irodalomora.hu) tanárok és diákok százai használják. 2021 és 2024 között a Petőfi Kulturális Ügynökség munkatársa és szakértője. Az Élő magyaróra műsorfolyam keretében 24 irodalmi és nyelvészeti tárgyú filmnek volt ötletgazdája, szerkesztője, szereplője. Portálunkon harminc esszéje jelent meg. A Kazinczy-műhely országjáró programja, az Anyanyelvi Piknik keretében anyanyelv-pedagógiai foglalkozásokkal járja a Kárpát-medence különböző iskoláit. Állandó szervezője a magyartanárok számára meghirdetett sátoraljaújhelyi Élő magyaróra-tábornak. Publikációs listáján irodalmi, nyelvészeti, néprajzi, művészeti és pedagógiai tárgyú írások szerepelnek. Kutatási területei: az irodalom és nyelvtantanítás módszertana, a nyelvi játékok, az antropológiai nyelvészet és az archaikus népi imádságok szövegvilága.
Az ünnepség végén – meglepetésként – Maior Enikő, a Partiumi Keresztény Egyetem professzora és az Óbudai Egyetem rektorhelyettese köszöntötte a 65. születésnapját nemrégen betöltött Balázs Gézát, és átadta neki A nyelv mint emlékezet köszöntőkötetet, amelyet Pálfi József rektorral együtt szerkesztett. A kötet tanítványok, pályatársak, kollégák írásait tartalmazza, és ingyenesen letölthető az e-nyelv.hu oldal Szabadpolc rovatából.
A képen: Merényi Hajnalka, az ELTE TÓK tanára, Balázs Géza, Terdikné Takács Szilvia, Korzenszky Richárd, Czine Ágnes alkotmánybíró, Maior Enikő, az Óbudai Egyetem rektorhelyettese, Minya Károly, Kiss Róbert Richard a Kodolányi Egyetem dékánja
A Manyszi tudósítását a kultura.hu oldaláról vettük át, képek: Minya Gergely
0 hozzászólás