Legutóbbi hozzászólások

  1. Azt tanultam Mestereimtől: A. Jászó Annától, Békési Imrétől, B. Fejes Katalintól, Bozsik Gabriellától, Büky Lászlótól, Deme Lászlótól, Dobcsányi Ferenctől, Keszler…

  2. Az én névadóm, Forray Tamás, 25. Losonci Gyalogezred őrmestere a másik podmeleci temető 32. sírjában van eltemetve két másik hősi…

AK-Hírlevél, 2018. június 15. (40. szám)

2018.06.17. vasárnap, 01:29

2 285 megtekintés

Anyanyelvi Konferencia/A Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága (1970-)

AK-Hírlevél, 2018. június 15. (40. szám)

Összeállította: Balázs Géza

 

Nyári programjaink

A nyári rendezvényekre a helyek beteltek, de valamennyi program nyitott, bárki által látogatható, és az esetlegesen megüresedő helyekre lehet jelentkezni.

Érdeklődés: Blankó Miklós 30-318-9666, illetve: iroda@e-nyelv.hu

A programok támogatója a Nemzeti Kulturális Alap.

 

Aranyosszigeti nemzeti olvasótábor, Aranyosapáti, 2018. jún. 16—21.

A Falvak Kultúrájáért Alapítvány, a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága, a Magyar Olvasástársaság és a Kárpátaljai Magyar Iskolai Könyvtárakért Alapítvány szervezésében

június 16. (szombat)

Kecskési Tollas Tibor emlékest

június 17. (vasárnap)

A nap vendége: Jusztus Mariska néni, a beregi mesemondó

Arany János emlékest: Áldott az a bölcső – Cselenyák Imre, író

június 18. (hétfő)

A holló a Napba száll – rendhagyó történelemóra, előadó: Gáspár Ferenc

Együtt az olvasásért – a Magyar Olvasástársasággal, előadó: Peternainé Juhász Zsuzsa, könyvtáros, az Olvass többet! – határokon átnyúló vetélkedő szervezője (Debrecen, Ady Endre Gimnázium)

Kardos Béla (Ausztrália) és Moritz László (Svédország): A magyar nyelv ápolása a „nagy vizeken” túl

15.30 Pomogáts Béla (MNYKNT, Írószövetség): Nagyvárad – a magyar irodalom fővárosa

Wass Albert emlékest

június 19. (kedd)

„Édes anyanyelvünk nyelvhasználati verseny gyökerei”

Vendégünk: prof. Pusztay János, irodalmi előadás és játék

Tompa Mihály emlékest

június 20. (szerda)

Csak az emberek olvasnak, Balázs Géza

Az olvasáskultúra alakulása a virtuális térben, Nagy Balázs

Tündérmező felfedezése

Résztvevők: Arany János versmondó verseny sikeres szereplői

Kajtár Dominika, Kocsis Bernadett (Bem József Általános Iskola, Szamoskrassó), Kánya Réka (Ref. Gimn.), Kabai Tünde (Hám János Római-katolikus Teológiai Líceum), Branner Márk, Szabó Gergő (Hadadi Wesselényi Iskola)

Kecskési Tollas Tibor – Wass Albert versmondó találkozó

Illés Vanda Lili, Pogány Eszter, Kolozsi Ádám, Gass Eszter, Ölveczki Boglárka, Zachar Jázmin Zorka, Nagy Albert, Csikász Gáborné (kísérő)

Kulturális vetélkedő győztesei:

Kállai Karola kísérő tanár, Balázs Hajnalka, Kondics Krisztina, Magyar Csenge, Réman Dorottya

Tantárgyi vetélkedők szereplői:

Fórizs Csilla, Sáfi Barbara, Borgáti Jázmin-Szófia, Gajdos Rebeka, Nagy Eszter (Tiszabökény), Pomozi Anna Dunakeszi (önkéntes)

 

V. nyelvésztábor, 2018. jún. 20–24. Sátoraljaújhely – Széphalom

Az Anyanyelvápolók Szövetsége, a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága, a Magyar Nyelvstratégiai Kutzatócsoport, a Magyar Nyelvi Szolgáltató Iroda rendezvénye az Inter Nonprofit Kft. szervezésében

Jún. 20. (szerda) PIM-Kazinczy Múzeum, 3980 Sátoraljaújhely, Dózsa György út 11.

15.00 Balázs Géza (egyetemi tanár, ELTE, PKE): Anyanyelvünk magyarsága

16.30 Kiss Róbert Richard (Prima Primissima-díjas újságíró): Utazások, nyelvek, élmények

20.00 Gécziné Nagy Mária (PIM-Kazinczy Múzeum): Szeretem és nemszeretem állatok az irodalomban

20.45 Balázs Géza: India: háromszáz év egyben (vetítés)

Jún. 21. (csütörtök)

9.25 Ringer István (PIM-Kazinczy Múzeum) köszöntője

9.30 Prószéky Gábor (a Nyelvtudományi Intézet igazgatója): Számítógép és emberi nyelv

11.00 Tóth Attila (a Magyar Nyelvstratégiai Intézet igazgatója): A Manysi új stratégiája

15.00 Kirándulás szakvezetéssel a feltárás alatt lévő sátoraljaújhelyi várhoz

20.00 Pusztay János (Prima Primissima-díjas nyelvész) Babits Mihály-estje

21.00 A Szilágyi-borászat borbemutatója

Jún. 22. (péntek)

9.30 Illésné Kovács Mária (dékán, Miskolci Egyetem BTK): A régió oktatásügye; nyelvi felzárkóztatási programok

11.00 Imrényi András (tudományos munkatárs, ELTE): Egy új mondatelemzési modell – tanároknak, diákoknak

13.30 Tuba Márta (tanár, Gárdonyi G. ÁI és Középisk., Érd): A Tájak, korok, múzeumok – a leíró szövegtípus tanítása

14.00 Blankó Miklós (egyetemi hallgató, ELTE) Ephemerides Budenses: latin nyelvű nyelvi írások

14.30 Mayer Péter (egyetemi hallgató, ELTE): A leggyakoribb helyesírási és nyelvhelyességi hibák a sajtóban

15.00 Balázs Géza és Minya Károly (főiskolai tanár, NYE): Nyelvészeti topográfia

15.45 Könyvbemutatók: Az álmok nyelve, A fenntartható anyanyelv, Halmai Tamás: Alfonz, a barátom. Korrektorglosszák, Grammatika és oktatás; Wacha Imre: Kvaterkázás, A Magyar Nyelvtudományi Társaság története (dr. Aporné dr. Kovács Éva).

16.15 Pomozi Péter (egyetemi docens, ELTE): Utak a keleti magyarok nyelvéhez

16.45 Németh Endre A keleten maradt magyarok genetikai nyomai az Urál vidékén.

17.15 Beszélgetés a keleti magyarokra vonatkozó kutatásokról

20.00   ölcz Ádám (tanársegéd, ELTE) irodalmi estje

Jún. 23. (szombat) PIM-Magyar Nyelv Múzeuma, 3988 Széphalom, Kazinczy u. 275.

9.00 Nyiri Péter (igazgató, PIM): 10 éves A Magyar Nyelv Múzeuma

150 éves Eötvös József népoktatási törvénye – az MNYKNT esszékonferenciája

Halász Csilla (újságíró, szerkesztő, Heti Válasz, Látóhatár Kiadó): A népiskolai törvény hatása az iskolaépítésekre – iskolaépítészet 1968 után

Arató Balázs (egyetemi adjunktus, PPKE ÁJK): A népoktatási törvény jogi és nyelvi jelentősége

Pölcz Ádám (egyetemi tanársegéd, ELTE TÓK): A népoktatási törvény hatása a nyelvtanoktatásra

Balázs Géza (egyetemi tanár, ELTE, PKE): A kiegyezés korának nyelvstratégiája

Józsa Judit galériájának Nyelvőrző csoportja

Déltől: vadételfőző verseny, a nyelvmúzeum kiállításai

Délután: Népi gyermekmondókáink világa – Karácsony Fanni és Pomozi Péter interkatívvá bővített kiállításának megnyitója a múzeumban

19.00 Este: múzeumok éjszakája, a 2017. év szavainak kihirdetése, kiállítások, koncert

Jún. 24. (vasárnap)

Sárospataki művelődési séta. Vezeti: Egey Emese (MTF): Találkozás: 9.00 órakor a sátoraljaújhelyi főtéren.

 

A szülőföld szálai. Kulturális és nyelvi topográfia. 2018. júl. 23–27. Berettyóújfalu—Érmellék

Partiumi Szabadegyetem a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága, az Anyanyelvápolók Szövetsége és a Partiumi Keresztény Egyetem rendezésében

A nyári egyetem témája a topográfia földrajzi-történelmi-kulturális és nyelvi kapcsolataira utal, fontos helyen szerepel benne genius loci, a névkultúra.

Július 23. (hétfő)

13.30 Balázs Géza (ELTE): Szerelmes földrajz, szerelmes névrajz

14.30 A. Molnár Ferenc (DE—ME): Egy bihari keletkezésű Csokonai-anekdota és elterjedése a különböző Kovácsi nevű helységekben

16.00 Városismereti séta (vezeti Vesszős Balázs, ELTE)

Este: Egy eltűnt mocsár nyomában, operatőr-rendező: Villányi Zoltán, vendégünk: a forgatókönyvíró-szerkesztő: Hevesi Zoltán (PKE)

Július 24. (kedd)

8.00—19.00 Tanulmányi kirándulás az Érmellékre. Útközben megálló: Álmosd (Kölcsey-emlékek)

11.00 Érsemjén – Kazinczy-emlékház, 12.30 Gálospetri – Érmelléki tájház, 14.00 ebéd és borkóstoló Gálospetriben vagy Érmihályfalván – a Hegedűs-pincészet könnyű asztali boraival, 16.00 Ottományi Múzeum, 17.00 séta Szalacson, az ezer pince falujában, 18.30 egy bihardiószegi borászat megtekintése (érmelléki borok: pl. bakator, Heit-pincészet)

Szakmai vezető: Szilágyi Ferenc (PKE), Szilágyi Zsuzsa (PKE)

Este: Művelődési vetélkedő (Tóth Ádám)

Július 25. (szerda)

9.00 János Szabolcs (PKE): Kulturális, irodalmi topográfia

10.00 Harangozó Imre (Ipolyi Arnold Népfőiskola, Újkígyós): Abba az üdőbe még a kő es lágy volt… Barangolások Biharban és a múltban…

11.00 Lakatos Attila (Római Katolikus Püspökség, Nagyvárad): A váradi püspök kultúraszervező tevékenysége

14.00 Balogh Andrea (PKE): Várad, az „aranyos”. Nagyvárad képe Juhász Gyula publicisztikájában

15.00  Bartha Krisztina (PKE): Térkép az agyhoz? Agyi modularitás, agyi központok.

Este: Balázs Géza: Körbejárt Föld; India: háromszáz év egyben // Filmvetítés

Július 26. (csütörtök)

9.00 Tuba Márta (Gárdonyi  Géza ÁI. és Középisk.): Tájak, korok, múzeumok – a leíró szövegtípus tanítása

9.30 Bárth János (ELTE): Névföldrajz: a névadás területi változatossága Erdélyben

11.00  Málnási Ferenc  (ny. magyartanár, Kolozsvár): Irodalmi bölcsőink Romániában előadás és nyelvi vetélkedő

11.30 Blankó Miklós (ELTE): Szentjeink a Kárpát-medencén innen és túl — a magyar szentek topográfiája

15.00 Kirándulás Bárándra – Balassa Iván emlékezete. Vezeti: Vesszős Balázs

Kenyérlángos Bárándon

Este: Egyetemisták előadásai, kulturális programja

Július 27. (péntek)

9.00 Balázs Géza: Szemiotikai és nyelvi tájak (topografikus emlékezet, story maps, narrative mapping)

10.00 Balázs Géza—Minya Károly (ELTE—NYE): Nyelvészeti topográfia

11.00 Múzeumlátogatás

Helyszín: Berettyóújfalu: Hotel Angela.

 

Az MNYKNT 2018. évi további egyéni és társult programjai:

Nagyvárad, 2018. november 5—6.

A szórványok irodalma

Az irodalom és a kultúra éltető közege: a helyi és a regionális

Karácsony Benő emlékkonferencia

(Előadásokkal még lehet jelentkezni!)

 

MNYKNT – Hasznos tudnivalók

Tagdíjfizetés

Bankszámlánk adatai (nemzetközi és hazai) utaláshoz (tagdíjfizetés, konferencia részvételi díj, támogatás a Nagy Károly alapba): SWIFT KÓD: BUDAHUHB. Nemzetközi IBAN bankszámlaszám: HU49-10100716-01517103-00000004. A bank neve: Budapest Bank, címe: 1138 Budapest, Váci út 193. Magyarországi utaláshoz: Budapest Bank 10100716-01517103-00000004. Ezeken a számlaszámokon folyamatosan várjunk tagjaink tagdíjbefizetéseit (2015. május 15. óta 3000 Ft/év, diákoknak 1500 Ft/év). – Egyes bankok a tagdíjbefizetéssel csaknem megegyező összeget vonnak le átutalási díjként. Kérjük, az utalás előtt tájékozódjanak, s ha lehet, magyarországi bankból utaljanak (pl. magyarországi ismerősön keresztül) vagy személyesen intézzék a befizetést.

 

Honlap: www.mnyknt.hu, információk: anyanyelvi@mnyknt.hu

 

Az E-NYÉK folyamatosan várja a tagság híreit, cikkeit, hozzászólásait. (www.mnyknt.hu).

Elérhetőségek: Anyanyelvi Konferencia: 1072 Bp., Rákóczi út 38. I/2. Mobil: +36-30-371-8430 (Iroda, Győrfi Gizi), E-mail: anyanyelvi@mnyknt.hu vagy iroda@mnyknt.hu, Balázs Géza elnök +36-30-474-9601, e-mail: balazs.geza@gmail.com, Moritz László alelnök, e-mail: laszlomoritz@gmail.com, Pusztay János alelnök, e-mail: janos_pusztay@hotmail.com , Pomogáts Béla tiszteletbeli elnök, e-mail: kpom@freemail.hu, Asszonyi Krisztina gazdasági vezető, e-mail: krisztina@asszonyi.hu

 

Támogatók: NKA, PIM A Magyar Nyelv Múzeuma

 

A www.mnyknt.hu honlap megújult. Valamennyi írásunkat látogatószámlával láttuk el. Valamennyi írásunkhoz észrevétel fűzhető, ami megjelenik a honlapon, a friss észrevételek külön is.

 

 

 

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

A Nyelvünk és Kultúránk elektronikus változatát – E-Nyék – a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2013. október 31-én bejegyezte.
Címünk: H-1072 Budapest, Rákóczi út 38. I/2.
E-mail: anyanyelvi@mnyknt.hu