Fekete István kétéves kunszentmártoni tartózkodásáról, valamint emlékének őrzéséről írt Barna Gábor néprajzkutató az Országút című folyóirat internetes változatában. Ebből sok mindent megtudhatunk Fekete István életének e rövid, alig ismert szakaszáról:
- A munkanélküliség három éve után egykori minisztériumi kollégái segítségével 1952 novemberében a kunszentmártoni Mezőgazdasági Szakiskola Halászmesterképző Tanfolyamában jutott előadó tanári álláshoz. Nem rendelkezett tanári képesítéssel, mezőgazdasági akadémián szerzett diplomát, okleveles gazda volt, aki nagyon jól ismerte a természetet, a növények és az állatok világát. A leendő halászmesterek számára órai előadásait Fekete István maga írta, ebből született pár év múlva az első magyar halászati tankönyv. A fekete-fehér rajzokkal gazdagon illusztrált tankönyve a halászat világát mutatja be, összekapcsolva a természet iránti szeretetét az emberek mindennapi életével és munkájával. Élénk leírásokat és személyes élményeket is megoszt, így az olvasó szinte maga is ott jár a vízparti környezetben.
- A termékeny kunszentmártoni napokról így írt tanító barátjának, Dalányi Józsefnek: „Szóval, reggel megírtam egy novellát az Új Embernek, utána belevetettem magam a megírandó tankönyv szüzséjébe vagy tíz oldalon át, utána megírtam négy kis cikket a Halászat című lapnak, aki felszólított munkatársnak.” A tanfolyamot 1954 végén elsöpörte a takarékossági hullám.

- Minden szabadidejét a lakásához közeli Körös-parton töltötte. A horgászat megfigyelési és anyaggyűjtési alkalom volt számára. Horgásztársai is akadtak: az akkor még siheder ifjabb Molnár András és Kocsis István, akik gyakran elkísérték horgászóhelyére, a Körösre, a péterszögi szivattyúház közeli nyárfákhoz. Hű társa volt a horgászatban a fiatal családos Kiss Árpád, akit gyakran felkeresett a folyóra menet Bercsényi utcai házában.
- Kunszentmártoni éveiben született Kele és Lutra című regénye, itt kezdte írni „kisbalatoni álmát”, talán legismertebb könyvét, amely csak később kapta a Tüskevár címet.
- Kunszenmártonban emléktábla, 2025 őszétől pedig a Bercsényi utca 12. szám alatt Tüskevár – Természet és művészet – Fekete István-emlékhely címen készülő kiállítás őrzi kunszentmártoni működésének emlékét. Benne nem személyes relikviákat látunk majd, hanem kunszentmártoni tanári tevékenységének dokumentumait, a kiállítás galériarészében pedig Rádóczy Gyarmathy Gábor, Mártonfi Benke Márta és más festőművészek állat- és növényábrázolásait.

A teljes írás itt olvasható: https://orszagut.com/szepirodalom/barna-gabor-essze-aki-a-szivevel-irt-7372
Balázs Géza 2025. március 13-án 12.45-kor előadást tart Kunszentmártonban (Szabó Gyula Művelődési Központ, Kunszentmárton, Kossuth L. u. 16.)
0 hozzászólás