Legutóbbi hozzászólások

  1. Érdekes hogy Pocsajt nem emlitik sehol . Pedig Pocsaj igen csak jelentős telepűlése az érmelléknek. Régen négy vár is volt…

  2. Lehet-e többet tudni erről a határkőről? Vajon minek a határát jelölte? Azért kérdezem, mert láttam a bejegyzésben, hogy Botlik József…

  3. Kedves Krisztina, véletlenül jutottam hozzá írásodhoz, amely minden átgondolt szavával, mondatával, mondani akaratával egyetértek. Leírhatnám mindezt, Bélával kapcsolatban, de minek…

Kárpát-medencei Kossuth-szónokverseny –2024. november 9. 10:00 Nemzeti Színház

2024.10.29. kedd, 21:31

200 megtekintés

A Kossuth-szónokverseny 1999-ben az ELTE-ről indult az egyetemisták és fiatal értelmiségiek kommunikációs kultúrájának, beszédkészségének fejlesztésére. A 25. verseny döntőjének megnyitó ünnepsége 2024. november 9-én, szombaton 10:00 órakor lesz a Nemzeti Színházban; a verseny pedig ugyanott 11:00–17:00 óra között zajlik a Gobbi Hilda teremben.

A megnyitón bemutatják a verseny ötletadójának, Adamikné Jászó Anna professzornak a Magyar retorikatörténet című könyvét, és átadják az idei Magyartanárdíjakat.

Az idei Kossuth-szónokverseny elődöntőjére csaknem félszázan neveztek egyperces videókkal, közülük 25-en kerültek a döntőbe. A verseny tematikája: Tettre érett gondolatok. 200 éve fogalmazódott meg a magyar országgyűlésben az a szándék, hogy a magyar nyelvért intézményes formában is tenni kell valamit. Ennek a Felsőbüki Nagy Páltól származó gondolatnak lett későbbi eredménye, Széchenyi István felajánlásával a Magyar Tudós Társaság létrejötte.

A döntőre a versenyzők egyperces videókkal nevezhettek. A november 9-ei, jelenléti fordulóban előre megadott témában kell háromperces beszédet mondaniuk. A választható témák:

a) „Én én vagyok… s te én vagy magadnak” (Radnóti Miklós) — Digitális skizofrénia: lehet-e egyszerre több személyiségünk az online térben?

b) „Ha madarat szeretsz, égbolt légy, ne kalitka” (Szabó T. Anna) — Nehéz-e korunkban okosan szeretni a másikat?

A legjobb kötelező beszédet elmondó hat versenyző vitafordulóban vesz részt.

A bírálóbizottság elnöke Hegedűs D. Géza, a Nemzet Színésze, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, az SZFE professzora, tagjai: Aczél Petra professzor, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektorhelyettese, Balázs Géza professzor, az SZFE Doktori Iskolájának vezetője, Czine Ágnes alkotmánybíró, a Károli Gáspár Református Egyetem professzora, Kiss Róbert Richard, a Kodolányi János Egyetem dékánja, Merényi Hajnalka, az ELTE TÓK adjunktusa.

A versenyt Pölcz Ádám (ELTE) és Török Ádám (Dumaszínház) vezeti.

A rendezvény sajtónyilvános. Interjúk a helyszínen a megnyitó előtt és után, valamint a verseny alatt is készíthetők.

További információ kérhető: Takács Róbert: irodavezeto@mnyknt.hu. Telefon: 06-30/377-6975

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

A Nyelvünk és Kultúránk elektronikus változatát – E-Nyék – a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2013. október 31-én bejegyezte.
Címünk: H-1072 Budapest, Rákóczi út 38. I/2.
E-mail: anyanyelvi@mnyknt.hu