Legutóbbi hozzászólások

  1. Érdekes hogy Pocsajt nem emlitik sehol . Pedig Pocsaj igen csak jelentős telepűlése az érmelléknek. Régen négy vár is volt…

  2. Lehet-e többet tudni erről a határkőről? Vajon minek a határát jelölte? Azért kérdezem, mert láttam a bejegyzésben, hogy Botlik József…

  3. Kedves Krisztina, véletlenül jutottam hozzá írásodhoz, amely minden átgondolt szavával, mondatával, mondani akaratával egyetértek. Leírhatnám mindezt, Bélával kapcsolatban, de minek…

Magyar—lengyel barátság napja, március 23.

2025.03.23. vasárnap, 10:38

36 megtekintés

Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki, oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi.

Azaz:

Lengyel-magyar két jó barát, együtt harcol s issza borát, vitéz s bátor mindkettője, áldás szálljon mindkettőre…

Zamárdiban is van (vagy volt) egy helyszín, a mai Aradi utcai iskola. A második világháború kitörésekor a Lengyelországból menekült gyerekeket ebben az intézményben helyezték el. Az épületet az 1990-es évek elején eladták, telkét szétszabdalták, az épület pedig folyamatosan romlik.

Egy 1930-as leírás így mutatja be a gyermeküdülőt: „Budapest székesfőváros gyermeknyaraltatási akciója Balatonzamárdin 1200 négyszögöl területen egy hatalmas, modern igényeknek megfelelő gyermeküdülőtelepet létesített egy I. emeletes épülettel, egy gazdasági épülettel és egy másik kisebb épülettel. Mind a három épület modern igényeknek megfelelő, vízvezetéki berendezést is beleértve, mely vidéken nemigen van. Az egyemeletes épület négy 25—25 ágyat és a hozzávaló felszerelést magában foglaló hálótermeket létesítettünk, két nagy ebédlőt, e mellett jó időben egy szabadbani étkeztetőhelyet, azonfelül az összes gyermekek számára mosdóalkalmatosságot, fürdő- és tusshelyiséget. Szabad terasszal is rendelkezik két helyütt. A vízellátást az épületben elhelyezett 5000 literes ciszternában egy dinamó hajtja a kutakhoz és így a vízvezeték az egész vonalon biztosítva van. A telep közepén van a gazdasági épület, ugyancsak a modern igényeknek megfelelő konyhával, hozzávaló mellékhelyiségekkel, végül a kisebb épületben az intézményes ellátás, a személyzetnek a helye, egy külön pavillon a netalán előálló betegség esetén a gyermekek különválasztására és kezelésére.”

Figyelmükbe ajánljuk még Balázs Géza írását: Derenk, a lengyel emlékfalu https://epa.oszk.hu/03900/03995/00122/pdf/EPA03995_naput_2017_02_141-150.pdf

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

A Nyelvünk és Kultúránk elektronikus változatát – E-Nyék – a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2013. október 31-én bejegyezte.
Címünk: H-1072 Budapest, Rákóczi út 38. I/2.
E-mail: anyanyelvi@mnyknt.hu