A Seuso-kincs – a késői ókor világszenzációnak számító, felbecsülhetetlen értékű régészeti lelete – előkerülése óta lázban tartja az embereket a kérdés: ki lehetett egykori gazdája? Annyi biztos, hogy a Római Birodalom egyik fontos emberéről van szó, aki a császárkori Pannoniához kötődött.
Miután a kincshez kapcsolódó nemzetközi nyomozás, a „krimi” már szerepelt a médiában, Nagy Mihály régész – a nagyszabású New York-i per idején a kincs szakértője –, most arra vállalkozott, hogy a Kalligram Könyvkiadónál megjelenő történelmi regényében bemutatja az előzményeket, annak a világnak a hangulatát, az emberek mentalitását, életmódját, amelybe a rejtélyes Seuso beleszülethetett.
Elődeink voltak ők, és a ma élő emberek szempontjából is érdekes az a korszak, amelyben a kereszténység megerősödött. Harc, pusztító csaták, hatalmi játszmák, udvari intrikák és cselszövések, bosszú, leszámolás, orgyilkosság, megmagyarázatlan halálesetek mellett azt is megtudhatjuk, milyen élete volt a 4. században a nőknek, milyen sorsot szántak nekik.
Ezerhétszáz éve vár ez a történet arra, hogy elmeséljék… (Nagy Mihály: Nyugaton kelt a Nap, Kalligram Könyvkiadó, 2025)
A szerző, Nagy Mihály (Kaba, 1957) archeológus, a Magyar Nemzeti Múzeum korábbi főmunkatársa, évtizedeken át a kincs első számú, nemzetközileg ismert szakértője.

A tervek szerint a szerző vendége lesz A római út címmel megrendezendő 4. Zamárdi szabadegyetemnek (Zamárdi, 2025. szeptember 19–21).
0 hozzászólás