Legutóbbi hozzászólások

  1. Érdekes hogy Pocsajt nem emlitik sehol . Pedig Pocsaj igen csak jelentős telepűlése az érmelléknek. Régen négy vár is volt…

  2. Lehet-e többet tudni erről a határkőről? Vajon minek a határát jelölte? Azért kérdezem, mert láttam a bejegyzésben, hogy Botlik József…

  3. Kedves Krisztina, véletlenül jutottam hozzá írásodhoz, amely minden átgondolt szavával, mondatával, mondani akaratával egyetértek. Leírhatnám mindezt, Bélával kapcsolatban, de minek…

Szabó Magda: Az őz

2025.03.27. csütörtök, 12:07

27 megtekintés

Két kulcsfogalom: életrontás, lélekmérgezés. Akaratlanul, de akarattal is megbántunk másokat. Az őz kiengedése és halála a fordulópont. De kell lennie egy pontnak, amikor rájövünk, hogy tanulni kell a hibáinkból. Akarattal folytatni a megbántást nem szabad; mert akkor már nincs mentség. Eszter jólelkű, de szegény családban nőtt fel. Utóbbi azonban nem jogosítja fel, és nem is magyarázza, vagy menti fel a felelősség alól, hogy másoknak fájdalmat okozzon. Az őznél meg kellett volna állni („Én nem akartam megölni az őzet”). Az őz a szelídség, a szeretet jelképe. Az eluralkodott irigység (hogy másnak mennyivel több jutott, és másnak mennyivel egyszerűbb, gördülékenyebb, kitaposottabb az élete) mindenre rányomja bélyegét; még a szerelmi kapcsolatra is. A tehetséges mélyről induló sokszorozott erővel tud küzdeni, és sikeres lenni. Érthető a professzor csapdahelyzete: vergődés a régi kapcsolat, a szeretet és az új, fellobbanó szerelem között. A mindig ott settenkedő harmadik, másik részről a kizárólagosság igénye. Ha nem lett volna az őz, Esztert sajnálnánk, de volt őz… Szabó Magda könyörtelenül felmutatja az ember sötét oldalát, rossz döntéseit. Mert lehet az ember irigy és féltékeny és karrierista is, de nem léphet át bizonyos határt. Ezt a torzult magatartásformát a társadalommal magyarázni – aránytévesztés.  Bár volt előtte jó példa, az édesapja, aki nem küzdött karrierért, a növényekkel társalgott, szerette az állatokat („Menj, utas, békével”), de ez mégsem hatott a lányára.

Balázs Géza könyvajánlója az M5 Fülszöveg című műsorában (a 20:15 perctől) látható: https://mediaklikk.hu/video/fulszoveg-szederkenyi-olga-2/

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

A Nyelvünk és Kultúránk elektronikus változatát – E-Nyék – a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2013. október 31-én bejegyezte.
Címünk: H-1072 Budapest, Rákóczi út 38. I/2.
E-mail: anyanyelvi@mnyknt.hu