9. partiumi szabadegyetem, Berettyóújfalu, 2024. júl. 8—12.
„Ha Nagyvárad a nap, Berettyóújfalu a hold” mondta Konrád György. A két város élete szervesen összekapcsolódott valamikor, majd a határhúzáskor megszakadt, de kapcsolatok éledeznek. Művészek, kutatók, dolgozók, egyetemi hallgatók, sőt középiskolai diákok is gyakran ingáznak. A két várost már nemcsak országút, de autópálya is összeköti, és remélhetőleg megvalósul a Debrecen és Nagyvárad közötti vasút is – Berettyóújfalu érintésével.
Köszöntő: Muraközi István polgármester
Kultúra, nyelv, metafizika (Balázs Géza)
- Az ember élete túlnő önmagán… tudjuk, hogy az életnek célja nincs, értelme van, Nemcsak evolúció van, hanem involúció (visszafejlődés) is (Hamvas Béla: Patmosz)
- „Mindnyájan magunkban hordjuk a szauruszfarkat… Az alapok oly mélyre nyúlnak, hogy elvesznek tudatalatti világunkban” (Várkonyi Nándor)
Nádudvar: A művészet, az alkotás fejlesztő ereje. Előfordul olyan tanuló, aki az alapanyag értékét csökkenteni tudja. Nem biztos, hogy kézműves lesz, de felkészül az életre. Azé az iskola, aki utoljára lekapcsolja a villanyt. AHME – A haza minden előtt! (Benő-Nagy Réka). Nádudvar a fekete kerámia hazája; ifj. Fazekas István mint ősi fazekascsalád tagja mutatta be a műhelyét és termékeit; melynek lényege, hogy a ma készülő tárgyak is funkcionálisak. A Nádudvar melletti Fácánligetben igazi felüdülés és finom ebéd várta az egyetemistákat.
Népi iparművészeti kiállítás: Van díjazás, de nincs helyezés (és van párakapu is)
Kaba: A kabai meteorit szerves anyagot tartalmaz. Az úszóedző nem tudott úszni, de mindenkit megtanított úszni. (Váradi Istvánné alpolgármester)
Szakmai nap (Berettyóújalu): A népi kézműves kisközösségek tevékenysége, haszna a térségfejlesztésben (Kölcseyné Balázs Mária). Alkalmazott folklorisztika: a mesét visszahozni a felnőttek világába; élőszavas, improvizatív mesemondás: beszélni tanít, nem szöveget mondani (mesecsata, mesekocsma) (Sándor Ildikó, Hagyományok háza)
Berettyóújfalusi Tavasz körút: Nadányi Zoltánék, Jelenits Istvánék háza, élő költészet napi rendezvények egy költő lakóházában (Kinde Annamária, Szőcs László), énekelt versek: Kocsis Csaba.
Bihari képzőművészeti alkotótábor
Biharnagybajom: Anyanyelvi piknik, Szűcs Sándor lakóháza és sírja (Vesszős Balázs)
Szakmai nap (PKE): Csokonai a partiumi színpadokon: a műsorterv elfogadása és vizionálása (ellenőrzése) (Albu-Balogh Andrea). Korszakos jelentőséggel bírt, heten voltak, hétbetűs volt a cím, összművészetre törekedtek (Boka László). A sokarcú, kalandos életű báró Nopcsa Lászlóról készült összművészeti bemutató a nagyváradi színházban (János Szabolcs). Az erdélyi tájszótárak titkai: Murádin László hangoztatta, hogy addig nem hal meg, ameddig meg nem jelenik a Romániai magyar nyelvjárások atlasza, és ezt az ígéretét be is tartotta (Cs. Nagy Lajos). A hagyománytól távolodó keresztnévdivat. Mai új fiúnevek: Benett, Nolen, Zente, Miron, Merse, Laurent, Kolen, Bercel; és lánynevek pedig: Linett, Nara, Mira, Odett, Nazira, Zejnep, Luna… (N. Császi Ildikó)
Bihari Népművészeti Egyesület: fazekazás, bőrözés, szalonnasütés és pásztortarhonya (Kolozsvári István)
Ellátás, szállás: Angéla Hotel
Köszönet: Bihari Népművészeti Egyesület, Magyar Népfőiskolai Egyesület (Debrecen), Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága, Partiumi Keresztény Egyetem, PKÜ Kazinczy Műhely, Nadányi Zoltán Művelődési Ház, Berettyóújfalu Önkormányzat, valamint MMA és NKA.
0 hozzászólás